Bożonarodzeniowy klimat sprzedaży

na bloga

(Wrocławska Galeria Dominikańska, źródło foto: http://www.galeriehandlowe.pl/)

Okres przedświąteczny to czas, w którym sklepy notują najwyższy w skali roku wzrost obrotów sprzedaży. Wzrost ten sięga nawet 80% według badań Cushman & Wakefield. Konsumenci są w tym czasie bardziej skłonni do wydawania pieniędzy, także na produkty z wyższej półki. Dekoracje świąteczne to zaraz obok promocji i specjalnych ofert ważny element tego zjawiska. Miejsca sprzedaży ozdabiają się w tym okresie, a właściwie dużo, dużo wcześniej w bożonarodzeniowe ozdoby. Już pod koniec października w centrach handlowych możemy spotkać świąteczne choinki. Elewacje handlowych galerii świecą świątecznymi świecidełkami a w tle podczas zakupów grają nam świąteczne melodie. To wszystko sprzyja zakupom.

Dla naszego partnera AR Czart jak co roku zrealizowaliśmy materiały oznakowania świątecznego: hangery, końcówki promocyjne, obudowy paletowe, korony, naklejki wszystkie w stylistyce świątecznej.

IMG_4653sIMG_4789s

Tradycja bożonarodzeniowa i wszystkie związane z nią zwyczaje osadzone są w kulturze chrześcijańskiej. Jednak współczesny wygląd świąt, naszych domów i zwyczajów to raczej mieszanka tej religijnej historii z komercyjną otoczką. Wyidealizowany obraz bożonarodzeniowej sielanki nie pochodzi z Biblii tylko raczej z amerykańskich filmów. Kominek, skarpety wypchane prezentami, wielka, kolorowo ozdobiona i świecąca choinka, oszronione okna z krzyżowymi szprosami, a my siedzimy na pluszowym fotelu trzymając w dłoni parujące, ciepłe kakao. To przecież wizja rodem z filmu,tak miła, że chyba chętnie byśmy ją wcielili w życie. W tej idylli pojawia się jeszcze postać świętego Mikołaja. Z białą broda i dużym brzuchem na saniach z reniferami, który tradycyjnie do domów wchodzi kominem. To także nie jest obraz katolickiego biskupa z Miry. To wizerunek stworzony przez speców od marketingu Coca – coli. Inny ważny, świąteczny motyw, czyli magiczny biegun północny także pochodzi z komercyjnego świata. Pośród śniegów stoi tam przytulna chatka, w której święty Mikołaj z elfami pakuje i sortuje prezenty.

Wszystkie te wizje razem budują nam atmosferę świąt. Nawet jeśli na naszych stołach w święta nie ma coca-coli to raczej wszyscy jesteśmy jej wdzięczni za Mikołaja. Nie ma też nic złego w obdarowywaniu się prezentami i przyrządzaniu przysmaków i przekąsek w ilości ponad miarę, bo to w końcu czas spotkań i sytości. Czas, w którym nie powinno nikomu nic brakować. Wszystko dozowane z umiarem i rozsądkiem z pewnością nam nie zaszkodzi tylko pomoże celebrować świąteczny czas.

IMG_4662s